دوشنبه , 28 اسفند 1396
 • :
 • :
میکروفن های خازنی چگونه تغذیه می شوند؟

امتیاز شما

توضیحات دسته: پرسش و پاسخ بازدید: 4736

تغذیه میکروفن های خازنی به دو شکل کلی انجام می‌شود:

۱- تغذیه T-Powering) T) 

تغذیه T که به Parallel, A-B  و در آلمانی به تغذیۀ موازی ) Tonaderspeisung) نیز معروف است، یکی از اصلی ترین روش‌های مورد استفاده برای تغذیه میکروفن های خازنی متصل به دستگاه ضبط صوت و یا میکسر صدا به شمار می رود. در این شیوه از کابل میکروفن به عنوان هادی ولتاژ استفاده می شود و در نتیجه به باتری یا منبع تغذیه خارجی نیازی نیست. اکنون تغذیه فانتوم (phantom powering) به عنوان روشی استاندارد برای تغذیه  میکروفن‌های خازنی، جایگزین T-powering شده است. در روش T، ولتاژ مستقیمی معادل ۹ تا ۱۲ ولت بین پین ۲ و ۳ (پین ۲ مثبت و پین ۳ منفی و هر دو با مقاومت ۱۸۰ اهم) کابل میکروفن متوازن؛ برای تغذیه میکروفن وجود دارد. هنوز هم میکروفن هایی با تغذیه T که توسط Sennheiser و Schoeps ساخته شده اند توسط مهندسان صدا بکار برده می شوند. بعضی میکروفن های T نسبت به میکروفن های فانتوم پاوری معادل خود، توان کمتری مصرف می کنند. علاوه بر این استفاده کنندگان از میکروفن های T بر این باورند که این میکروفن ها کمتر مستعد دریافت هام ( hum ) و نویز RF هستند و صدایی شفاف تر دارند. به همین دلیل بعضی از سازندگان میکسر های صدا، همچنان مدار مربوط به تغذیه T را در میکسر های خود حفظ کرده اند.

 

۲- فانتوم پاور (phantom Power)

فانتوم پاور روشی برای تهیه ولتاژ مورد نیاز میکروفن های خازنی است. در این روش ولتاژ توسط همان سیم هایی که سیگنال صوتی را انتقال می دهند، به میکروفن اعمال می شود. این ولتاژ از میکسر صدا، پیش تقویت کنندۀ میکروفن و یا منابع فانتوم پاور اکسترنال، تامین می شود. بطور کلی ولتاژ فانتوم برای تغذیه مدارهای الکترونیک میکروفن های خازنی بکار می رود. ولتاژ فانتوم برای قسمت های زیادی از میکروفن های خازنی مانند مبدل های امپدانس، مدار های پیش تقویت کننده و در بعضی موارد به منظور پلاریزه کردن کپسول میکروفن؛ مورد نیاز است. مقدار این ولتاژ معمولا ۱۲ تا ۴۸ ولت مستقیم (DC) است. جریانی که در مدار میکروفن و با وجود این ولتاژ برقرار می شود بستگی به نیازهای میکروفن مورد نظر دارد و این مقدار در میکروفن های مختلف معمولا بسیار متفاوت است. کابل متوازن میکروفن دارای دو هادی سیگنال و یک اتصال زمین است. در رابط های XLR-3PIN ، پین ۲ و ۳ به سیم های هادی سیگنال متصل شده و پین ۱ به سیم اتصال زمین لحیم می شود. در این صورت ولتاژ فانتوم، ولتاژی است که به صورت یکسان در پین ۲ و ۳  نسبت به پین یک وجود دارد. برای این که مطمئن شوید میکسر صدا یا پیش تقویت کننده ای ولتاژ فانتوم دارد، باید مقدار ولتاژ اندازه گیری شده بین پین ۲ با ۱ و بین پین ۳ با ۱، مقدار یکسانی باشد و بین پین ۲ و ۳ هیچ ولتاژی نباید وجود داشته باشد. ولتاژهای معمول فانتوم ۱۲ ولت، ۱۵ ولت، ۱۸ ولت، ۲۴ ولت و ۴۸ ولت هستند که در این میان رایج ترین آنها ۴۸ ولت است و اکثر میکروفن ها برای کار مناسب به آن احتیاج دارند. از آنجا که بین پین ۲ و ۳ اختلاف پتانسیلی وجود ندارد، ولتاژ فانتوم در کابل های متوازن هیچ اثری روی میکروفن های دینامیک نمی گذارد. بنابراین میکروفن دینامیک متصل شده به کابل متوازن (balanced) صدا، با ولتاژ فانتوم و بدون آن به کار خود ادامه می دهد. توصیه می شود که برای کار با میکروفن های روبانی (ribbon)، ولتاژ فانتوم را قطع کنید.

مواردی که باید در نظر داشت:

مدارهای فانتوم پاور و T با یکدیگر سازگار نیستند. تغذیه T  فقط باید به میکروفنی که نیاز به این نوع تغذیه دارد اعمال شود. اگر میکروفن های دینامیک، نواری (ribbon) و فانتوم پاوری را به تغذیه T متصل کنیم، احتمال صدمه خوردن میکروفن زیاد است.

بطور کلی در صورتی که میکروفن های T به فانتوم پاور متصل شوند اتفاقی نخواهد افتاد، اما بهتر است این کار انجام نشود.

 

                                                                                                                             مرتضی دهنوی 

                                                                                                        dehnavimo@yahoo.com

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
هیچ اطلاعاتی وجود ندارد

  گالری تصاویر

  پیشخوان

  پیوندها

  فیلم آموزشی(پرتره یک هنرمند طراح صدا)

  1395/06/16

  اخبار خانه سینما

  شوراي مركزي كانون كارگردانان سينماي ايران، انتخاب مصطفي احمدي را به عنوان بازرس خانه سينما تبريك گفت. متن اين تبريك به شرح زير است:
  مجمع عمومي سالانه خانه سينما عصر روز شنبه 26 اسفند ماه با حضور با شكوه نمايندگان اصناف خانه سينما در تالار زنده ياد سيف الله داد برگزار شد.
  بيش از ۲۰۰ تهيه‌كننده، كارگردان، نويسنده، هنرپيشه و شوراي مركزي كانون كارگردانان و ساير دست‌اندركاران سينما در آستانه نوروز خواهان رفع ممنوع‌الخروجي محمد رسول‌اف شدند. به گزارش خبرنگار ايلنا، در نامه‌اي كه بيش از ۲۰۰ تهيه‌كننده، كارگردان، نويسنده و هنرپيشه امضا كرده‌اند بر رفع ممنوع‌الخروجي محمد رسول‌اف تاكيد شده است. متن اين نامه بدين شرح است:
  همايون اسعديان در پاسخ به مقاله ابراهيم مختاري كه چندي پيش در خبر آنلاين منتشر شد،پاسخي را در اختيار اين رسانه قرار داد متن پاسخ اسعديان بدين شرح است:
  اعضاي محترم خانه سينما، با تبريك سال نو و آرزوي سلامتي ...تحويل مدارك درماني از تاريخ 26 اسفند و در ايام اداري فقط در دفتر نمايندگي صابري واقع در ستارخان،باقرخان، پلاك۹۲ انجام مي گيرد. تماس در ايام تعطيل 86757000 بيمه رازي و تلگرام 09121301398 صابري

  تبلیغات

  تماس با ما

   Info@IranAMPS.com

   تهران، پیچ شمیران٬ بهار جنوبی، کوچه سمنان، پلاک۲۹ 

  کد پستی:۳۷۵۱۱-۱۵۶۱۷

   ٧٧٥٣٦٠٤١ و ٧٧٦٥٠٢٠٣ (داخلی ۲۱۹)

  نظرسنجی

  سایت انجمن صدای سینمای ایران را چگونه ارزیابی می کنید؟

  بازدیدکنندگان

  امروز 160
  هفته گذشته 160
  این ماه 160
  کل 210675

  عضویت در خبرنامه